Berit og Roar - To fine mennesker som gjør verden litt vakrere.
Under arbeidet med mine fortellinger om alle de fine menneskene i klubben vår, har jeg lenge gledet meg til dette møtet med Berit og Roar Jensen. To ildsjeler som begge bidrar til «det lille ekstra» på Sandefjord Golfklubb.
Vi har vel alle lagt merke til de fine blomstene som hvert år pryder anlegget og som det «stulles og stelles» med gjennom hele sesongen. Mange av oss har også lagt merke til den fine jobben som gjøres i klubben vår for de i samfunnet som sliter med rus- eller psykiske utfordringer.
Mye av dette arbeidet kan vi takke Berit og Roar Jensen for.
Først litt kort om Berit og Roar. De har vært gift i 54 år og drevet sammen som kone og mann og gode kollegaer med import av interiør i Bero Jensen AS på Kullerød. Roar og Berit har pendlet til Kina i 36 år for å gjøre innkjøp av interiør. Til det daglige har Roar jobbet med innkjøp, logistikk og salg og Berit har «holdt fortet» på kontoret med design «alt det andre som må gjøres når en driver for seg selv». På det meste var de 15 ansatte.
I 2011 solgte de bedriften til en konkurrent og pensjonerte seg i en alder av 61 år. Et valg som på flere måter har gagnet klubben vår.
Som Roar sier det med egne ord: vi har jo aldri vært fra hverandre vettu, så da er det jo fint at vi kan fortsette sammen med alt det frivillige arbeidet her på golfklubben.
Berit og Roar har to «barn» som nå har blitt 53 og 55 (Pål og Thomas) og som begge bor i Sandefjord. Verdt å notere seg er at barnebarna allerede er golfere.
De forteller videre at de begynte å pusle rundt på klubben når brakkene enda var klubbhus og kafe. Det var på den tiden Vanja fortalte at hun ikke lenger klarte å åpne vinduene, med det resultatet at Roar dro opp og kjøpte husmorvinduer til klubben for egne penger. Og vipps så kunne Vanja åpne vinduene igjen.
Deretter ble det blomsterbed på terrassen som har fått kjærlighet og omsorg i mange år.
Roar har også plantet og sørger for stell av alle hekkene på klubben samt vanning av blomster og planter, gjødsling, rydding og luking. Også her er det meste kjøpt inn for egne penger.
For Roar er det god nok betaling når det kommer fine kommentarer fra klubbens medlemmer som ser og vet å sette pris på det vakre som rammer inn området rundt klubbhuset. Dessuten varmer det ekstra godt når det kommer besøkere utenbys fra som kommenterer de flotte blomstene vi har her på Sandefjord Golfklubb.
Berit og Roar legger stor vekt på at de får mye tilbake fra sitt engasjement i klubben.
Det gir oss glede, takknemlighet og utvider vårt eget perspektiv. Som Roar også tørt kommenterte at, alternativet kan jo være å sitte hjemme i sofaen og det frister ikke veldig.
Tid til golf blir det ikke så mye av på sommeren, men de reiser hver vinter til Thailand og der får de tid til å pleie sin interesse for å spille golf. Men jeg tror jeg under samtalen forsto at Roar også henter mye av sin inspirasjon til blomster og planter fra de vakre golfbanene i Thailand.
Når jeg i dag har denne gode samtalen på klubbhuset med disse fine entusiastene, er prosjektet til Roar å steinsette grillplassen ved hjelp fra ESAG guttane.
Og akkurat det er et godt eksempel på hvor Berit og Roar møtes i hverdagen. Roar med sine grønne fingre og Berit med sitt utrettelige arbeide med ESAG, som i sin tid startet med prosjektet Hekta På Golf.
Hekta På Golf ble startet på initiativ av Sandefjord Kommune for ca. 4 år siden, da kommunen henvendte seg til klubben og spurte om vi kunne ta inn prosjektet på Sandefjord Golfklubb. Rus og psykiatri er felles nevneren i Hekta På Golf (forøvrig også i ESAG) som er et tilbud i Sandefjord, Larvik, Bjåvann og Norsjø.
Klubben vår ble en del av ESAG prosjektet på et senere tidspunkt og ESAG har vært drevet av 60 klubber fra hele Norge.
ESAG skal nå fusjoneres med Hekta På Golf.
ESAG prosjektet i Sandefjord Golfklubb drives av Berit og har over 20 medlemmer, hvor 18 er medlemmer i klubben. Berit anslår at 90% av de som er med i ESAG har kommet ut av sitt daglige rusmisbruk. Nesten alle har blitt «stein gærne» på golf og trener og spiller nesten daglig.
Hugo som er en av guttene i ESAG gjengen, spurte nylig Vanja om ikke vi kunne få opp flombelysning, det kunne være kjekt å ha når han står der og trener på nattestid.
Det er forresten et krav blant de som deltar i ESAG programmet at de er rusfrie når de er her på klubben. Og Berit kan fortelle at det er en god selvjustis i gruppa. «Den halte hjelper den lamme å gå» som Berit så godt formulerte det.
En bestefar (ivrig golfer) kom nylig og spurte om hjelp til sitt barnebarn, en gutt som nå er en del av ESAG gruppa. Dette viser verdien av at vi alle sammen kjenner til tilbudet og at tar vare på hverandre også mellom de ulike gerenasjonene.
Vi kan sitte på våre høye hester og tro at dette ikke angår oss, men det er nok bare å gå av hesten å innse at dette kan ramme oss alle.
For min del som styreleder kan jeg vanskelig finne noe som gir større mening, enn akkurat dette viktige arbeidet som legges ned for de som trenger det mest.
Inkludering, varme, omsorg, det å se hverandre, det å respektere hverandre, et smil, å by på seg selv, å strekke ut en hjelpende hånd også til «de som ligger nede eller står i knestående» er det som virkelig gir mening, og det som er litt større enn oss selv.
Det er det idrettslaget og fellesskapet vi ønsker å være. Og det er akkurat det jeg synes Berit og Roar er to gode eksempler på. Det er fint om vi alle ser det og gir de en hjelpende hånd og en hyggelig kommentar.
Berit nevnte under samtalen at vi sendte ut 220 e-poster til medlemmer før vårdugnaden i år, og tro det eller ei, 7 av 1 700 medlemmer møtte opp. Derimot var det «kø» av spillere som skulle ut på banen når den åpnet samme dag.
Her har vi forbedrings potensiale kjære medlemmer.
Jeg tror jeg har sagt det før, men gjentar det gjerne;
Sparebank1 BV Stiftelsen hadde sannsynligvis ikke støttet oss med penger til den nye Trackman Rangen om det ikke hadde vært for det fine arbeidet klubben gjør med ESAG/Hekta På Golf. Så tusen takk også til Sparebank1 BV Stiftelsen som verdsetter dette fine arbeidet.
Tusen takk også til Thorbjørn Hansen Stiftelse, Sparebankstiftelsen Skagerak, Harald Skogen, Sparebank Norge og Sandefjord Kommune for støtten til arbeidet innen rus og psykisk helse.
Sist, men ikke minst tusen takk til Berit og Roar og alle dere andre som legger ned timevis med frivillig arbeid hver uke og som gjør klubben vår til den fine inkluderende klubben vi ønsker å være.
Hilsen
Simon Hansen Elvestad
Styreleder